O samim bitkama, programu, delicijama i svim ostalim detaljima pročitajte na stranicama , i - vidimo se!


Raspored Renesansnog festivala

RENESANSNI FESTIVAL KOPRIVNICA
28. – 31. kolovoza 2014.

ČETVRTAK (28. kolovoza)

19,00 – formalno otvorenje manifestacije na Gradskim bedemima (Festung)
(samo koprivničke viteške skupine i obrtnici)

- postavljanje srednjovjekovnog sajma (domaći obrtnici)
- viteška interaktivna radionica (gađanje lukom i strijelom)
- koprivnički mušketiri– vatreni show


SVAKODNEVNI PROGRAM

PETAK (29. kolovoza) od 17,00 sati

SUBOTA i NEDJELJA ( 30. - 31. kolovoza ) od 10,00 do noćnih sati:

Glavna tema – renesansno kulinarstvo – priprema jela na kasnosrednjovjekovni način

- najveći srednjovjekovni prodajni sajam u ovom dijelu Europe (obrtnici i trgovci, alkemičari…)
- najbogatija ponuda srednjovjekovnih jela i pića (pečeni vol, vepar, zec, fileki, Podravkina kraljevska jela, pivo Pan, vino i medovina)
- život u srednjovjekovnim viteškim logorima
- izložba divljih i domaćih životinja, nastupi sokolara
- viteške igre i čarke (borbe i natjecanja vitezova, gađanje lukom i strijelom, prikaz gađanja samostrelom, buzdovanom, borbe mačevima, helebardama, arkebuzama i mušketama, pucanje iz topova)
- gađanje opsadnim spravama
- viteške interaktivne radionice (gađanje lukom i strijelom, samostrelima,…)
- nastupi srednjovjekovnih zabavljača – žongleri, dvorske lude, štulaši
- srednjovjekovni svirači, bubnjari, trbušne plesačice, pjesnici...
- srednjovjekovni vrtić - plesovi i predstave
- srednjovjekovne radionice starih zanata za djecu i odrasle
- srednjovjekovni tabori i nastupi viteških skupina iz Italije, Slovenije, Slovačke, Češke, Poljske, Njemačke, Austrije, Mađarske i Hrvatske
- dnevne i noćne opsade Koprivnice
- mistični noćni život u renesansnoj Koprivnici pod mjesečinom i bakljama
- život u selu „gubavaca“

Renesansni festival je prva manifestacija ovog tipa bez plastike, a jela i pića bit će posluživana u drvenim i keramičkim posudama. Konzumacija pića bit će moguća samo iz keramičkih krigli koje će se iznajmljivati na info punktovima te ugostiteljskim objektima, a nakon konzumacije moći će se vratiti na iste punktove uz povrat novca. Cijena najma velikog krigla je 25 kn, a malog 15 kn.


29. kolovoza – PETAK

17,00 – početak manifestacije na Gradskim bedemima (Festung)
17,30 – Vere Gratia (Slovačka)
18,00 – viteška skupina Red čuvara Grada Zagreba
18,30 – viteška skupina Ursus (Slovačka)
19,00 – viteška skupina Markus M (Češka)
19,30 – viteška skupina Opolskie Bractwo Rycesrkie (Poljska)
20,00 – vatreni show Koprivničkih mušketira
20,30 – nastup trbušnih plesačica
Noćni život u viteškim logorima

KUHINJA KRALJEVIH KUHARA

17,00 Renesansni ražanj
- priprema jela (meso na velikom maču) na posebnom roštilju od cigle -
demonstracija pripreme jela i ukrašavanja - Podravkin kraljevski kuhar Zlatko
Sedlanić
- priprema i prodaja ražnjića na malim mačevima
- mogućnost pečenja jegera i špeka na botama na otvorenom ognjištu za posjetitelje
- Izložba jestivih, nejestivih i otrovnih gljiva

30. kolovoza – SUBOTA

Besplatni Renesansni vlak
(Polazak iz Zagreba oko 10 sati, povratak je oko 21 sati)

ZRINSKI TRG

10,30 – dolazak kralja LUDOVIKA ANŽUVINCA s pratnjom na Zrinski trg
11,00 – dolazak svih domaćih i inozemnih viteških skupina na Zrinski trg
11,30 – svečano postrojavanje Kraljevske svite i vitezova na Zrinskom trgu, slikanje s
građanima i posjetiteljima
11,45 – polazak kraljevske povorke prema bedemima

KUHINJA KRALJEVIH KUHARA

Natjecanje za naslov Renesansnog kraljevskog kuhara
Natjecanje profesionalnih kuhara iz Hrvatske

16,00 – početak natjecanja – 10 ekipa, kuhar + 2 pomoćnika
- zadane namirnice vepar, kopun, zec, kopriva, kaše

18,30 – izlaganje jela na kraljevskoj pozornici, ocjenjivanje
proglašenje pobjednika – uručivanje velike drvene kuhače (prelazni
trofej) pobjedniku + pehara za tri prvoplasirane ekipe
humanitarna licitacija natjecateljskih jela u korist gubavaca
- Izložba jestivih, nejestivih i otrovnih gljiva (cijeli dan)


KRALJEVSKA POZORNICA

12,00 - dolazak Kraljevske svite na bedeme i početak svečanosti dodjele Povelje
slobodnog kraljevskog grada građanima Koprivnice
- predstavljanje viteških skupina
- proglašenje Koprivnice slobodnim kraljevskim gradom
- darivanje Kralja
- predstavljanje natjecatelja za titulu kraljevskog kuhara
- predstavljanje kraljevskog stola
- odlazak natjecatelja u renesansnu kuhinju uz pratnju bubnjeva
- poklon samostanskog piva od koprive i degustacija
13,00 – nastup žonglera Trilja IV
13,30 – glazbeni sastav Holloenek Hungarica
14,00 – Društvo Baron (Slovenija)
14,30 – Cesarsko kraljevi Ptuj (Slovenija)
15,00 – Igralska skupina viteza Gašperja Lambergerja (Slovenija)
15,30 – renesansni plesovi grupe Kontea (Konjščina)
16,00 – glazbeni sastav Holloenek Hungarica
16,30 – viteška skupina Blout zi bluoda (Austrija)
17,00 – dostavljanje hrane „gubavcima“
17,30 – viteška skupina Markus M (Češka)
18,00 – viteška skupina Aramis (Slovačka)
18,30 – Dragon order of Knighthood of Siklos (Mađarska)
19,00 – lov na pivsku coprnicu


VITEŠKA POZORNICA

14,00 – streličarski turnir
14,30 – viteška skupina Red čuvara grada Zagreba
15,00 – lov na veprića
15,30 – Thúry Baranta Közösség - Vitézlő Oskola (Mađarska)
16,00 – viteški mele – grupne borbe vitezova (Vitezovi Zelingradski i druge viteške
skupine)
16,30 – Burghausen Herzogstadtverein (Njemačka)
17,00 – viteška skupina Ursus (Slovačka)
17,30 – Gruppo Storico Sbandieratori e Musici Pro Loco (Italija)
18,00 – viteška skupina Crni vitezovi (Mađarska)
18,30 – viteška skupina Opolskie Bractwo Rycerskie (Poljska);
19,00 – Koprivnički mušketiri i haramije


Večernji sati
- osvjetljavanje bedema žaračima i bakljama
- noćni napad na Grad – gađanje vatrenim kuglama i strelicama, topovima, mušketama, arkebuzama
- Glazbeni sastav Holloenek Hungarica
- Gutači vatre – Markus M (Češka)
- Trbušne plesačice „Sahara“
- vatreni show (Koprivnički mušketiri)

31.kolovoza – NEDJELJA – FESTUNG

10,00 – početak manifestacije

Ukrašavanje renesansnog stola


KRALJEVSKA POZORNICA

12,30 – nastup dvorske lude
13,00 – glazbeni sastav Holloenek Hungarica
13,30 – Renesansna lutkarska predstava „Princezin smješak“
14,00 – Igralska skupina viteza Gašperja Lambergarja (Slovenija)
15,00 – Dragon order of Knighthood of Siklos (Mađarska)
16,00 – Koprivnički mušketiri i haramije
16,30 – viteška skupina Aramis (Slovačka)
17,30 – viteška skupina Ursus (Slovačka)
18,00 – dostavljanje večere „gubavcima“
18,30 – viteška skupina Blout zi bluoda (Austrija)
19,00 – lov na pivsku coprnicu


KUHINJA KRALJEVIH KUHARA

Mali renesansni kuhari

11,00 – 14,00 – djeca pripremaju pogačice s koprivama ( DND )

14,00 – 16,00 – ukrašavanje kraljevskog stola, rezbarenje voća i povrća – kraljevski
kuhar Podravke - promocija kraljevskog jela s pivom i Vegetom
mediteran

Natjecanje za naslov Plemenitaškog kuhara

16,00 -18,00 – natjecanje u pripremi gulaša od divljači (10 ekipa)
Natjecanje kuhara amatera koji će se prijaviti putem lokalnih medija
Proglašenje najboljih i uručenje priznanja

- Izložba jestivih, nejestivih i otrovnih gljiva (cijeli dan)


VITEŠKA POZORNICA

12,30 – Gruppo Storico Sbandieratori e Musici Pro Loco (Italija)
13,00 – Burghausen Herzogstadtverein (Njemačka)
13,30 – Egri viteszlo oskola (Mađarska)
14,30 – viteška skupina Opolskie Bractwo Rycerskie (Poljska)
15,00 – lov na veprića
15,30 – Thúry Baranta Közösség - Vitézlő Oskola (Mađarska)
16,00 – viteška skupina Markus M (Češka)
16,30 – viteška skupina Crni vitezovi (Mađarska)
17,00 – Red čuvara grada Zagreba
17,30 – glazbeni sastav Holloenek Hungarica
18,00 – bitka za Grad